A fiam, 11.osztályos tanuló, múlt félévben a Zöld Föld tantárgyat jelölte meg egyik fakultációs tárgynak. Ma az iskolában azt mondták, hogy mivel az előző 2 évben nem tanulta, ezért sem fakultációra, sem érettségire nem mehet ebből a tárgyból. Érdeklődni szeretnék, hogy ez valóban így van?
__Válasz__ A jogszabály szerint csak a 11-12-ikes tananyag elvégzése, illetve az ebből lezárt év végi osztályzat az érettségizés feltétele.
Ki érettségiztethet?
__Válasz__
Az érettségiztethet, aki 11-12-ben taníthatja a fenntarthatóság tantárgyat. A 11–12. évfolyamon a tanítás feltétele a matematikatanári, történelemtanári, környezettan szakos tanári, a természettudomány és földrajz tanulási terület tanítására feljogosító szakos tanári végzettség és szakképzettség (401/2023. (VIII. 30.) Korm. rendelet).
Lesz külön szakvizsgához kötve az érettségiztetés? Ha igen, ez mikortól várható?
__Válasz__
Erről nincs információ, de nincs ilyen terv.
Az utolsó két évben kell biztosítani az érettségire felkészítést?
__Válasz__
Az érettségi követelmények alapja a 11-12. évfolyam tananyaga. 11-12 vagy 11. esetleg a 12. évfolyamon kell tanítani. A kötelező heti 2 órás óraszámnak meg kell lenni, azt, hogy ezt hogyan szervezik meg, azt az iskola a pedagógiai programjában rögzíti.
Az érettségi jogszabály szerint a tárgyból összesen 138 órát kell teljesíteni, a fenntarthatóság állami kerettanterv azonban csak 102 órát ír elő. Mi a helyzet ezzel?
__Válasz__
A fenntarthatóság szabadon választható tárgy, amelynek programja ennél kevesebb órára készült, az érettségi feltétele ebben az esetben a tantárgyi követelmények teljesítése, a lezárt év végi jegy és az iskolai pedagógiai programban meghatározott feltételek teljesítése.
Egyik diákunk fotósorozatot készít, kérdésünk, hogy lehetnek-e szerkesztettek a képek. Pl. egy képen belül falu és város sajátosságainak összehasonlítása.
__Válasz__
Természetesen lehetnek.
A munkanaplónak milyen részletesnek kell lenni, kb. hány kitöltött sort kell tartalmaznia a maximális tíz ponthoz.
__Válasz__
Az ésszerűség határain belül legyen minél részletesebb, a munka minden fontos mozzanatát említse meg benne. Ez témafüggő is persze.
Van egy vak érettségizőnk, aki ő beszédfelismerő segítségével dolgozik. Nagyon lelkes, értelmes és szorgalmas, de már most látom, hogy a követelményeknek nem fog megfelelni. Például prezentációt nem tud készíteni. A projekt írásos részének formai követelményeinek csak sok segítséggel felelne meg (pl. borító szerkesztése). Az ő esetében el lehet-e térni a követelményektől? Fontos lenne neki a jó jegy, mert tovább tanulna.
__Válasz__
Ennek a részleteiről az Oktatási Hivatalban kell érdeklődni. Részünkről maximális a nyitottság.